Už po jediném cyklu v myčce můžete přijít o ostří. Největší problém způsobuje sůl obsažená v samotné myčce, jakož i v kapslích. Dalším problémem jsou nárazové výkyvy teploty. A v neposlední řadě se mohou z běžného příboru a nádobí uvolňovat mikro-částice, které působí jako abrazivum.
Vaše dobré nože nepatří do kuchyňské zásuvky na příbory, nebo na místo, kde se bude delikátní ostří dotýkat jiného kovu nebo tvrdého materiálu. Ideálním řešením jsou magnetické držáky namontované na stěně.
Mnohé potraviny mají vysoký obsah kyselin (např. Rajčata). Nenechávejte tyto šťávy zaschnout na čepeli. Kyselina může zoxidovat jemné ostří, nebo vytvořit skvrny na čepeli.
Vyberte správnou krájecí desku, ideálně dřevěnou nebo bambusovou. Nejlepší řešení je dřevěná deska řezaná proti směru vláken. Dobrá alternativa je i umělá deska. Rozhodně nepoužívejte tvrdé desky (sklo, mramor apod.).
Každý nůž by měl být pravidelně “stahován” ocílkou. Ale POZOR! Na mysli máme pravou ocílku, která ostří pouze vyrovnává ale nebrousí .
Určitě jste už viděli šéfkuchaře jako před/po vaření používá ocílku. Jedná se o profesionální ocílky, které jsou nejsou abrazivní a nůž nebrousí. To znamená, že neodebírají žádný materiál . Pokud je Váš nůž ostrý, při krájení se zvlní jemné ostří, které je třeba narovnat. Tímto způsobem udržíte nůž velmi ostrý po delší dobu.
Nedoporučujeme používat brusné ocílky (keramické, diamantové apod.).
Více o ocílkách se dočtete zde!
Z času na čas je potřebné noži navrátit správnou geometrii. Doporučujeme to dělat 1-2 krát ročně v závislosti na používání nože. Pokud si Váš nůž ceníte, dejte to udělat profesionálům.